Městské informační centrum Havířov

městské

Město Havířov > Tipy na výlety

Ostrava

Zoologická zahrada Ostrava

Zoo Ostrava je druhou největší v republice. V zoologické zahradě můžete shlédnout až 400 druhů chovaných zvířat i botanické stezky. V Zoo Ostrava se můžete účastnít komentovaných krmení zvířat či večerní prohlídky.

Dolní oblast Vítkovice

Dolní oblast Vítkovic je veřejně přístupné industriální dědictví. DOV nabízí naučné prohlídky i s prohlídkou vysoké pece Bolt tower. Ve Velkém i malém světě techniky můžete prostřednictvím zábavy a hry rozšířit své vědomosti a udržet svůj mozek v kondici Interaktivní výstavy jsou lákadlem pro děti. Multifunkční aula Gong je bývalým plynojemem. Pořádají se zde výstavy, vzdělávací, kulturní i společenské akce. Součásti DOV je i areál bývalého Dolu Hlubina, kde je vytvořen prostor pro umělce či kreativce.

Halda Ema

Haldu Ema tvoří miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. V minulosti došlo ke vznícení nitra haldy a do dnes hoří. V toho důvodu lze vidět za chladného počasí obláčky plynů a v zimě se zde nevyskytuje sníh. Z Haldy Emy můžete obdivovat exkluzivní výhled na Ostravu a její okolí.

Vyhlídková věž Nová radnice

Budova Nové radnice Ostrava nabízí vyhlídkovou terasu ve výšce 73 metrů. Za příznivého počasí lze vidět vrcholky Beskyd a Polsko.

Železniční muzeum moravskoslezské

Na vlakovém nádraží Ostrava – Střed se nachází výstava s názvem Historie železnice na Báňské dráze a Historie železničních vleček OKR. Můžete zde vidět archívní dokumenty, uniformy, unikátní předměty i původní plánky stanic a kolejišť.

Planetárium

Planetárium Ostrava nabízí pro návštěvníky pořady a audiovizuální představení, interaktivní expozici či galerii. Planetárium Ostrava disponuje hvězdárnou s astronomickým dalekohledem a je za příznivého počasí možno pozorovat denní i noční oblohu.

Landek park

Landek park se nachází v Ostravě Petřkovicích a nabízí největší hornické muzeum v České republice. Velkou atraktivitou je i sfáraní do skutečného důlního prostředí. Na povrchu lze shlédnout řetízkovou šatnu, výstavní expozice báňského záchranářství, razicí a dobývací techniku.

Slezskoostravský hrad

Hrad je jediným častečně zachovaným hradem na území města Ostravy, který byl postaven ve 13. století. Hrad nabízí stálé expozice i výstavy a jsou zde pořádány různé společenské a kulturní akce.

Hasičské muzeum města Ostravy

Muzeum tvoří sedm části, které nabízí pohled do historie hasičství, na pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, ukázky záchranných prací ve výšce či nad volnou hloubkou. Naleznete zde i ukázky současné hasičské techniky či modelové situace.

Důl Michal

Nabízí návštěvníkům nahlédnutí do horníkova přípravného procesu, než se dostal do podzemí. S průvodcem můžete vidět, řetízkovou šatnu, sprchy, známkovnu, cechovnu, lampovnu, výdejnu svačin či ošetřovnu.