Městské informační centrum Havířov

městské

Město Havířov > Tipy na výlety

Okolní města

Karviná

Zámek Fryštát

Zámek Fryštát je jednou z dominant Karviné. Historie tohoto empírového zámku zasahuje až do 15. století. Zámek Fryštát nabízí pro veřejnost několik komentovaných okruhů.

Park B. Němcové

 Z jižní strany zámku se nachází původní zámecký park, dnes už Park B. Němcové. Park nabízí široké vyžití od projížďky na inline bruslích, procházky, po projížďku na loďce v loděnici, shlédnutí Larischovy hrobky či navštívení zookoutku s výběhem pro vysokou zvěř.

Karvinské moře

Jezero vzniklo poddolováním země a láká ke koupání s výhledem na těžní věže. Na pobřeží Karvinského Moře je vybudovaná veřejná pláž s molem.

Kostel sv. Petra z Alkantary (Šikmý kostel)

Kostel se nachází na okrajové části Karviné, kde se nacházelo několik dolů. Vlivem důlních vlivů a poddolování krajiny kostel klesl o 37 metrů. Pokles způsobil to, že je kostel znám jako Šikmý kostel, protože se svou šikmostí blíží světoznámé Šikmé věži v Pise. Kostel byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku. Značné publicity se kostelu dostalo literárními díly spisovatelky Karin Lednické.

Chotěbuz

Archeopark

Archeopark je replikou původního slovanského opevněného hradiště z období 8. až 11. století. V dnešní době Archeopark nabízí venkovní i vnitřní expozici, kde se návštěvním seznámí s životem raně středověkého hradiska a naších předků.

Rybí dům

Rybí dům je atypická stavba v Chotěbuzi, která nabízí stálou výstavu sladkovodních ryb v pěti obřích akváriích. Při návštěvě můžete zahlédnout ryby z našich vodních děl i z tropických vod. Součástí je i restaurace, kde připravují pokrmy převážně z ryb.

Bohumín

Naučná stezka po stavbách z červených cihel

V Bohumíně se nachází několik typických staveb z ostře pálených neomítaných červených cihel. Na naučné stezce můžete navštívit 12 nejzajímavějších novogotických objektů, mezi které patří původní budova radnice,bývalá německá škola a gymnázium, Kostel slezské církve evangelické či Kostel Panny Marie sedmibolestné ve Skřečoni.

Park Petra Bezruče

Park Petra Bezruče nabízí naučnou stezku, která má 29 zastávek. Na trase se dozvíte o zajímavých stromech, které v parku rostou. V Sadech Petra Bezruče je široké vyžití. S dětmi je možno navštívit Mauglího stezku, labyrint, ptačí voliéry či zoo koutek. Park nabízí i sportovní vyžití jako inline bruslení, tenis, cyklistiku, či petangue.

Pěchotní srub MO-S5-Na trati

Na území Bohumína jsou pěchotní sruby a vojenská opevnění legendou. Pěchotní srub MO-S5 „Na trati“ je udržován Klubem vojenské historie Bohumín a je veřejnosti přístupný. Můžete zde shlédnout i vojenskou střelnou techniku.

Doubrava

Dinopark

Dinopark nabízí expozici s modely dinosaurů v životní velikosti, množství atrakcí pro děti různých věkových kategorií včetně 3D kina. Do míst, kam se nedá dojít po vlastních nohou, vás zaveze DinoExpres.

Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd

Muzeum Beskyd sídlí ve frýdecko-místeckém zámku. Jsou zde výstavní expozice věnovány Frýdku – Místku či přírodě a lidem v okolí Beskyd. Součásti muzea je i zámecký okruh, na kterém lze shlédnout zrekonstruované části zámku.

Olešná

Přehradní nádrž je vhodná k rekreaci. Je zde kemp i přírodní pláže ke koupání. Olešná přehrada je oblíbená pro inline bruslaře z důvody stezky, která vede okolo nádrže.

Rozhledna Kabátice

Rozhledna je přístupná po lesní cestě z obce Chlebovice a je z ní výhled na Frýdek – Místek a Olešnou.V Chlebovicích je možno navštívit Včelařský naučný areál.

Nošovický pivovar Radegast

Pivovar Radegast je přístupný veřejnosti a nabízí prohlídky výroby oblíbeného nápoje. Součástí pivovaru je i návštěvnické centrum, kde se můžete seznámit s historii pivovaru. Komu se nestačí jen přihlížet, můžete si rezervovat školu správného čepování.

Automobilka Hyundai v Nošovicích

Nahlédněte do výroby automobilů Hyundai, jednoho z nejmodernějších závodů v Evropě. Uvidíte jak probíhá stavba podvozku a karoserie. Hyundai je zároveň součásti Technotrasy.

Český Těšín

Muzeum Těšínska

 V historické budově se nachází muzejní expozice, která představuje vývoj Těšínského Slezska. Expozice jsou zrekonstruované a splňuji představy moderního muzea.

Zámecký vrh (polská strana Těšína)

Nedaleko hranic s Českým Těšínem můžete absolvovat příjemnou procházku po parku a shlédnout při tom Zámek Těšín či Piastovskou Věž.

Těrlicko

Těrlická přehrada

Budování Těrlické přehrady bylo dokončeno v roce 1961. V blízkosti nádrže jsou veřejné pláže. Plocha přehrady láká k vodním sportům i odpočinku. Těrlická přehrada je známá svým vlekem pro vodní lyžování.

Těrlické mokřady

Naučná stezka Těrlické mokřady kopíruje meandry vodního toku Stonávka v horní záchytné nádrži Těrlické přehrady. Na stezce naleznete informační panely převážně biologického charakteru. V Těrlických mokřadech lze zahlédnout vzácné druhy živočichů a rostlin.

Sochařský park

Park se nachází v části Těrlicka zvané Hradiště pod Babí horou. Naleznete zde jedinečná kamenná díla. Je to atraktivní místo pro odpočinek a zkoumání umění.

Minifarma relax

Minifarmu Relax vytvořila místní rodina pro své potěšení. V dnešní době je však přístupná veřejnosti a nabízí seznámení s různými domácími zvířaty i způsobem života na farmě. Majitele zde vytvořili rehabilitační chodníček pro veřejnost.

Žermanice

Žermanická přehrada

Žermanická přehrada nabízí spoustu aktivit a je vhodná pro aktivní i pasivní odpočinek. Podél přehrady naleznete značené cyklostezky, kempy, pláže pro veřejnost s půjčovnami šlapadel i kanoí.