Městské informační centrum Havířov

městské

Město Havířov > Tipy na výlety

Okolní města

Karviná

Zámek Fryštát

Zámek Fryštát je jednou z dominant Karviné. Historie tohoto empírového zámku zasahuje až do 15. století. Zámek Fryštát nabízí pro veřejnost několik komentovaných okruhů.

Romantické jízdy kočárem

Na romantickou jízdu kočárem taženým koňským spřežením se letos o prázdninách můžete vydat v pátky, soboty i svátky /5. a 6. července/ vždy od 15:00 do 18 hodin (s výjimkou 2. července, kdy je to v čase od 16:00 do 19:00 h). Jízdné je stále stejné a činí 200 Kč/kočár/půl hodiny. Projížďky je však nutné rezervovat, protože je o ně každoročně velký zájem. Rezervaci vám zajistí v infocentru na tel. č. 596 318 620. Pokud nemáte rezervaci, nezoufejte. Občas se stane, že někdo rezervaci zruší. A to je šance pro vás. Doporučujeme to zkusit na místě a zeptat se přímo pana kočího, zda náhodou není volný. Stanoviště je poblíž zámku Fryštát.

Lázně Darkov

Lázně jsou jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě. Celosvětově známí jsou také díky využití přírodní léčivé vody jodobromové solanky. Specializují se na léčbu pohybového, nervového a oběhového ústrojí, na nemoci kožní a gynekologické. Kromě stavů po úrazech, operacích a cévních mozkových příhodách se zde úspěšně léčí také popáleniny. Lázeňský komplex se nachází v městě Karviná. Tvoří je 2 léčebná zařízení: Historické Lázně Darkov a Rehabilitační sanatorium  vzdálených od sebe 5 kilometrů.

Golf Resort Lipiny

Těžební společnost OKD dokončila rekultivaci rozsáhlých oblastí mezi doly Karviná a Darkov. V oblasti dříve ovlivněné těžbou, která ještě donedávna nesla stopy důlní činnosti, vyrostl přírodní areál s osmnácti jamkovým golfovým hřištěm vhodným jak pro profesionální, tak pro amatérské hráče. Zatímco zkušení golfisté budou objevovat nástrahy mistrovského hřiště, které je s 3567 metry jedním z nejdelších v Evropě, veřejné golfové hřiště umožní za rozumnou cenu vyzkoušet tento sport doslova každému. Přestože je veřejné hřiště určeno zejména začátečníkům, může se pochlubit velmi slušnými parametry a délkou 1549 metrů.

Park B. Němcové

 Z jižní strany zámku se nachází původní zámecký park, dnes už Park B. Němcové. Park nabízí široké vyžití od projížďky na inline bruslích, procházky, po projížďku na loďce v loděnici, shlédnutí Larischovy hrobky či navštívení zookoutku s výběhem pro vysokou zvěř.

Karvinské moře

Jezero vzniklo poddolováním země a láká ke koupání s výhledem na těžní věže. Na pobřeží Karvinského Moře je vybudovaná veřejná pláž s molem.

Kostel sv. Petra z Alkantary (Šikmý kostel)

Kostel se nachází na okrajové části Karviné, kde se nacházelo několik dolů. Vlivem důlních vlivů a poddolování krajiny kostel klesl o 37 metrů. Pokles způsobil to, že je kostel znám jako Šikmý kostel, protože se svou šikmostí blíží světoznámé Šikmé věži v Pise. Kostel byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku. Značné publicity se kostelu dostalo literárními díly spisovatelky Karin Lednické.

Chotěbuz

Archeopark

Archeopark je replikou původního slovanského opevněného hradiště z období 8. až 11. století. V dnešní době Archeopark nabízí venkovní i vnitřní expozici, kde se návštěvním seznámí s životem raně středověkého hradiska a naších předků.

Rybí dům

Rybí dům je atypická stavba v Chotěbuzi, která nabízí stálou výstavu sladkovodních ryb v pěti obřích akváriích. Při návštěvě můžete zahlédnout ryby z našich vodních děl i z tropických vod. Součástí je i restaurace, kde připravují pokrmy převážně z ryb.

Bohumín

Naučná stezka po stavbách z červených cihel

V Bohumíně se nachází několik typických staveb z ostře pálených neomítaných červených cihel. Na naučné stezce můžete navštívit 12 nejzajímavějších novogotických objektů, mezi které patří původní budova radnice,bývalá německá škola a gymnázium, Kostel slezské církve evangelické či Kostel Panny Marie sedmibolestné ve Skřečoni.

Park Petra Bezruče

Park Petra Bezruče nabízí naučnou stezku, která má 29 zastávek. Na trase se dozvíte o zajímavých stromech, které v parku rostou. V Sadech Petra Bezruče je široké vyžití. S dětmi je možno navštívit Mauglího stezku, labyrint, ptačí voliéry či zoo koutek. Park nabízí i sportovní vyžití jako inline bruslení, tenis, cyklistiku, či petangue.

Pěchotní srub MO-S5-Na trati

Na území Bohumína jsou pěchotní sruby a vojenská opevnění legendou. Pěchotní srub MO-S5 „Na trati“ je udržován Klubem vojenské historie Bohumín a je veřejnosti přístupný. Můžete zde shlédnout i vojenskou střelnou techniku.

Doubrava

Dinopark

Dinopark nabízí expozici s modely dinosaurů v životní velikosti, množství atrakcí pro děti různých věkových kategorií včetně 3D kina. Do míst, kam se nedá dojít po vlastních nohou, vás zaveze DinoExpres.

Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd

Muzeum Beskyd sídlí ve frýdecko-místeckém zámku. Jsou zde výstavní expozice věnovány Frýdku – Místku či přírodě a lidem v okolí Beskyd. Součásti muzea je i zámecký okruh, na kterém lze shlédnout zrekonstruované části zámku.

Olešná

Přehradní nádrž je vhodná k rekreaci. Je zde kemp i přírodní pláže ke koupání. Olešná přehrada je oblíbená pro inline bruslaře z důvody stezky, která vede okolo nádrže.

Rozhledna Kabátice

Rozhledna je přístupná po lesní cestě z obce Chlebovice a je z ní výhled na Frýdek – Místek a Olešnou. V Chlebovicích je možno navštívit Včelařský naučný areál.

Nošovický pivovar Radegast

Pivovar Radegast je přístupný veřejnosti a nabízí prohlídky výroby oblíbeného nápoje. Součástí pivovaru je i návštěvnické centrum, kde se můžete seznámit s historii pivovaru. Komu se nestačí jen přihlížet, můžete si rezervovat školu správného čepování.

Automobilka Hyundai v Nošovicích

Nahlédněte do výroby automobilů Hyundai, jednoho z nejmodernějších závodů v Evropě. Uvidíte jak probíhá stavba podvozku a karoserie. Hyundai je zároveň součásti Technotrasy.

Český Těšín

Muzeum Těšínska

 V historické budově se nachází muzejní expozice, která představuje vývoj Těšínského Slezska. Expozice jsou zrekonstruované a splňuji představy moderního muzea.

Zámecký vrh (polská strana Těšína)

Nedaleko hranic s Českým Těšínem můžete absolvovat příjemnou procházku po parku a shlédnout při tom Zámek Těšín či Piastovskou Věž.

Těrlicko

Těrlická přehrada

Budování Těrlické přehrady bylo dokončeno v roce 1961. V blízkosti nádrže jsou veřejné pláže. Plocha přehrady láká k vodním sportům i odpočinku.

Ski&Wake Park Těrlicko je jedinečný sportovní areál na Těrlické přehradě, navržený pro provozování vodního lyžování, wakeboardingu, wakeskatingu a kneeboardingu. 
SWP je od května do září místem příjemné relaxace, spojené s originální letní zábavou. Každý rok je areál vybavován novými prvky, které vám zpříjemňují pobyt. Je také jediným místem v ČR, kde můžete navštívit závody nejvyšší evropské úrovně. Stejně jako trénování profesionálové, i začátečníci si u nás naplno užívají ty správné pocity z jízdy na vodě.

Sochařský park

Sochařský park leží na vyvýšeném místě na okraji Těšínské pahorkatiny jihovýchodně od Babí hory, která ční do výše 423 metry nad mořem.  Galerie v přírodě zde byla založena prvními kamennými sochami v roce 2002, kdy byly tyto skulptury přepraveny z hornického muzea LANDEK PARKU.   Svá díla umělci věnovali různým místům v Moravskoslezském kraji. Sochařský park v Těrlicku-Hradišti byl slavnostně vyhlášen v roce 2009. Od té doby na rozlehlém pozemku přibývá počet jedinečných kamenných soch, které dominují přírodě a doplňují rozhledy na Těšínské Beskydy. Park je vhodný také pro konání svatebních obřadů nebo nejrůznějších společenských setkání pod širým nebem.

Minifarma relax

Minifarmu Relax vytvořila místní rodina pro své potěšení. V dnešní době je však přístupná veřejnosti a nabízí seznámení s různými domácími zvířaty i způsobem života na farmě. Majitele zde vytvořili rehabilitační chodníček pro veřejnost.

Žermanice

Žermanická přehrada

Žermanická přehrada nabízí spoustu aktivit a je vhodná pro aktivní i pasivní odpočinek. Podél přehrady naleznete značené cyklostezky, kempy, pláže pro veřejnost s půjčovnami šlapadel i kanoí.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm a Valašské muzeum v přírodě

Rožnov pod Radhoštěm se nachází v podhúří Moravskoslezských Beskyd a srdci Valašska. Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je dřevěné městečko, které vzniklo přenesením původních valašských staveb z rožnovského náměstí a je největší a nejstarší ve střední Evropě.

Kopřivnice

Kopřivnice

Město se nachází ve východní části České republiky a spolu se sousedním malebným Štramberkem, Freudovým Příborem a Janáčkovými Hukvaldy vytvářejí pomyslnou Lašskou bránu Beskyd. Město je spojené s výrobou slavné značky Tatra a navštívit zde můžete i muzeum Tatra Kopřivnice.

Štramberk

Štramberk

Štramberk je město na Moravě v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice. Díky výjimečné malebnosti roubených chalup je toto město často nazýváno Moravským Betlémem. Širokému okolí vévodí zřícenina hradu známá jako Štramberská Trúba.

Hukvaldy

Hukvaldy

Hukvaldy, obec v podhůří Beskyd se nachází na úpatí Palkovických hůrek. Hukvaldy jsou známy především jako rodiště světového hudebního skladatele Leoše Janáčka. Je možno zde navštívit nejstarší oboru v České republice, hrad Hukvaldy, Památník Leoše Janáčka a mnoho dalších.