Městské informační centrum Havířov

městské

Město Havířov > Tipy na výlety

Horská turistika

Beskydy

Beskydy leží ve východním cípu Moravy při hranicích s Polskem a Slovenskem. Největšími turistickými a rekreačními oblastmi jsou Pustevny, Visalaje, Bílý Kříž, Bumbálka, Bílá, Gruň, Rožnov pod Radhoštěm, Kohútka, Soláň, Morávka.

Lysá hora

Lysá hora se nachází na katastrech obcí Ostravice, Krásná, Staré Hamry, Malenovice. Je to nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd a Javorníků, na slovenské hory od Malé a Velké Fatry až po Západní a Vysoké Tatry a na západě na Jeseníky. Na vrcholku lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby, Bezručova chata, Chata Emila Zátopka – Maraton a chata Emila Zátopka – Desítka (Kameňák). U Bezručovy chaty stojí malá kaplička.

Pustevny

Pustevny leží mezi Radhoštěm a Tanečnicí. Jsou nejvýznamnější a nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Na Pustevny vede silnice z Prostřední Bečvy nebo sedačková lanovka z Ráztoky u Trojanovic. Pustevny nabízí nespočet aktivit, turistika, cyklistika, koloběžky, lanovka, Tarzanie…

Prašivá

Výstup na Prašivou je oblíbený, protože je z Havířova z nejdostupnějších hor. Příjemnou procházkou se dostanete na vrchol, kde na vás čeká dřevěný kostelík a horská chata. Pro náročnější turisty je možno trasu protáhnout okolo chaty Kotař a Ropičky.

Javorový vrch

Nachází se nedaleko města Třinec a disponuje horskou turistickou chatou a rozhlednou. Javorový vrch je oblíbeny pro možnosti provozování sportu Paragliding.

Velká Čantoryje

Nachází se na rozhraní České republiky a Polska. Na vrcholu je rozhledna se 118 schody. Z rozhledny je možno vidět do tří států.